Home |
Leadership | National Merit Scholars
email page print page small type large type

National Merit Students

Class of 1962

Semi Finalists
William Parkyn

Class of 1963

Scholars

Richard Spehn

Finalists

Martin Dowd

Michael Ganschow

Gary Schantz

Kevin Sullivan

Commended

Brian Allen

Craig Holobosk

Michael Huber

Peter McNelly

Steven Pontius


Class of 1964

SemiFinalists

William Blackburn

Alexander Engleman

Henry Mansfield

William Phillips

Commended

Patrick Dennison

Harvey Lowe

Steven Lowe

Robert Michael

Alan Mokler

Thomas Mulroy

Blaine Nye

William Plachy

John Sansone

John Strahler

Timothy Whetstone

Class of 1965

SemiFinalists

Robert Drew

James Carson

Steven Ganahl

Michael Graydon

Daniel Kean

Francis McDermott

Edward Overman

Robert Pritchett

Donald Schmuck

Commended

Richard Aschenbrenner

Christopher Clougherty

Lawrence Copeland

Robert Corrigan

Nicholas Jesch

William Klooster

Jeffrey Kluewer

Fredric Opalka

Michael Twombly


Class of 1966

Scholars

Thomas Tyrrell

Richard Vogel

SemiFinalists

Guy Beckwith

Daniel Bruno

Michael Fate

Donald Zepfel

Commended

Thomas Avery

Phillip Banks

Richard Baxstresser

Peter Braun

Bernard Deshuytter

Mark Fischer

Timothy Frawley

Stanley Hillman

James Humrich

John Krall

Lawarence Moranda

Peter Witte

Mark Zehner

Class pf 1967

Scholars

Brock Bernstein

SemiFinalists

Terrance Brennan

Raymond Chandos

Michael Hughes

Richard Husmann

Commended

Richard Drew

Gary Ganahl

Stephen Hahn

Timothy Ponce

Pedro Ramet

Paul Waldau

Michael Xavier


Class of 1968

SemiFinalists

Robert Badstubner

Joseph C. Hellend

David G. Smith

Commended

Donald Baggott

Philip Brosterhous

Michael Eggleton

Anthony Felino

Thomas Gieser

Lawrence Jones

William Snyder


Class of 1969

Scholars

John Ray

SemiFinalists

James C. Babcock

Richard A. Boyce

Andrew P. Elliott

Dennis M. Engbarth

Warren T. Knudson

Dennis J. McDonogh

Francis S. Sheehan

Commended

Robert W. Aschenbrenner

Lawrence J. Ehlers

Paul Francis Getchell

Michael C. Kimberling

William A. McBride

Kevin J. McCall

Richard C. Puglisi

Richard C. Schenk

Eugene F. Wojciechowski

Thomas F. Youkel

Class of 1970

SemiFinalists

Herbert Charles Clitheroe, Jr.

John Patrick Cogan

Commended

Walter J. Berger, III

David S. Fox

Patrick M. Gallegos

Thomas B. Law

James D. McClafferty, Jr.

Anthony J. Molina

Daniel P. Musser

Robert A. Stermer

Michael N. Ventriglia

Robert J. Zepfel

Class of 1971

SemiFinalists

Donald Frank Austin, Jr.

John Peter Golden

David Gregory Molina

James Winslow Porter

Michael Richard Quinn

Commended

Paul Francis Adams

William Brian Baggott

Marc George Brisson

George Anthony Magula

Ralph Quijano

David Edward Sbardellati

John William Truxaw

Class of 1972

Semi-Finalists

Edward B. Cogan

Richard J. Frainier

Michael Sweringen

Gregory R. Winter

Commended

Charles D. Armentrout

John V. Burner

Jeffrey A. Burns

Craig A. Kelly

David R. Koscielak

Robert A. Polucha

Robert S. Poteraj

Edward P. Tagge

William I. Thomassen

John R. Treinen

Ralph F. Vizcarra

Gary M. Whitehead

Class of 1973

Scholars

Thomas J. Duralde

Paul D. Jarvis

SemiFinalists

Robert E. Sydow

William R. Thompson

Commended

William B. Austin

Frank J. Baker

Dale A. Drozd

Dennis O. Seymour, Jr.

Class of 1974

Scholars

Daniel J. Mintie

Vincent P. Zurzolo

Finalists

Brian K. Chaney

Richard W. Grigg

Patrick J. Lekawa

Richard B. Pember, Jr.

Gregory J. Young

SemiFinalists

Richard C. Baggott, Jr.

Gerard W. Lieblang

Kevin P. Toohey

Commended

Donald F. Billow

James F. Cogan

Ronald J. Koscielak

Michael J. Magula

Michael J. Schroeder

Serge Srebnik

Mark J. Vanni

Matthew S. Walker

Class of 1975

Scholars

Michael J. Fitzsimons

Anthony J. Witte

Finalists

Randall R. Martin

John C. Stanwyck

Commended

Peter A. Carter

Alexander R. Galuzevski

Thomas J. Peters

Jeffrey K. Proctor

Class of 1976

Scholars

Charles L. Ehlers

Daniel E. Welch

Finalist

Robert O. Bucholz

Semifinalist

Joseph S. Huber

Commended

Richard J. Araiza

Rene P. Gardner

Thomas A. Hana

William R. Heberger

Peter M. Jarvis

John G. Kasalo

John J. Molitor, Jr.

Bruce L. Nordlund, Jr.

Christopher Philippides

John T. Toner

Class of 1977

Finalists

Daniel Peterka

Mike Pokersnik

Scott Stanley

Class of 1978

Scholars

Martin Whelan

Finalists

Kevin Baskin

Gabriel Cueva

Scott Fallon

Ronald Franz

Thomas Menees

Commended

Joseph Domingue

Class of 1979

Finalist

Ricardo Guerra

Commended

Stephen J. Baggott

Thomas W. Bosse

Francis M. Caster

Thomas J. Crowley

Philip A. Jarvis

Charles A. Klein

Michael B. Peters

Class of 1980

Finalists

Mitchell Clapp

Gregory Coffee

Commended

James A. Boniger

David J. Dziedzic

Raymond D. Inglin

Christopher T. King

Mark D. Kraemer

Daniel D. Lemelin

Robert J. Pallow, Jr.

John A. Poglinco

Andrew J. Provenzano

John J. Schiller

Raymond M. Shirley

Class of 1981

Scholars

Gary M. Riviere

Finalists

Michael M. Gottlieb

Peter B. Manzo

Howard M. Privette

John D. Wallner

Commended

Steven C. Burghart

Thomas M. Cleary

Stephen I. Fukumoto

James W. Klenha

Shane E. Macaulay

Dennis M. McGuigan

Ralph G. Ranalli

Class of 1982

Scholars

Michael J. Eppinger

Michael J. Gentile

Brian A. Nunes

Michael B. Rogers

Finalists

Darren O. Atiken

Frantisek J. Bartosik

Peter S. Bowen

Richard J. Drexelius

David F. Hadley

T. Richard Patton

Steven C. Poulos

Commended

Michael F. Andrunas

Raphael S. Bennett

Daniel J. Berendsen

Mark L. Buehnerkemper

Christopher V. Carlyle

Matthew J. V Cunningham

Michael F. Grisanti, III

David E. Helfrey

Anthony S. Jutte

Paul M. Kozlowski

Thomas A. Larmore

Matthew A. Lucas

Donald W. MacGregor

Samuel Ong

David S. Pak

Timothy J. Paynich

Andrew E. Schiltz

Michael J. Surace

Michael P. Swift

Class of 1983

Finalists

David C. Flattum

Ulric B. Longyear

Roger J. Mah

Semifinalist

Blake Konczal

Commended

Terrace L. Anthony

Mark H. Buechele

Mark Dimino

Paul A. Erwin

Nicholas R. Frost

David M. Geiser

Michael E. Hunt

Steven P. Larkin

Stephen D. Leanos

Brendan A. McCarthy

Michael J. McDonald

Paul L. McElligott

John M. Nagle

James S. Schwab

John P. Sinek

Class of 1984

Scholars

Thomas M. Skeren

Sean T. Walsh

Robert E. Woodard

Commended

Kenneth T. Chong

David B. Fink

Michael J. Gaston

Martin J. Hepp

James M. Jacobs

Brian J. Kertin

Ross C. Klingsberg

Adam C. Loughlin

Mark J. Mulkerin

Steven G. Opyrchal

William L. Overholt

Roy B. Rallo

David J. Reinhard

Donald A. Rory

Thomas F. Stahovich

Thomas J. Waskiewicz

Class of 1985

Finalist

John Gavin Loza

Commended

Brian William Booker

Wayne Andrew Daniels

Patrick Stuart Dawes

Richard Brian Duffy

Thomas Lawrence Geiger

Theodore Robert Kruger

Patrick William Lawler

David Owen Miller

John Paul Molino

Michael Hillel Ninburg

Michael Andrew Nunes

David Robert Olson

Mark Eugene Peller

Andrew Lee Peters

Jarrod Ruiz

William Henry Sanchez

William Fredrick Wimer

Christopher Michael Yerga

Class of 1986

Scholars

Rex Jae Hoon Lee

Edward Mukasa

Anand Kumar Subramanian

Commended

Charles Michael Barnes

Andrew Alexander Borsanyi

Anthony William Kazmierczak

Edward Stanley Lawton

David Matthew McCloskey

Gabriel Paiz, III

John Emmette Pilgreen, IV

Recaredo Alberto Radillo

Timothy Michael Riley

Joseph Anthony Ungoco

Eric Wayne Winkler

Daniel Mark Zappala

Class of 1987

Scholars

William Christopher Conant

Paul Farestveit

Andrew Kwan-Nan Shiau

Matthew James Ver Halen

Finalists

Timothy Richard Chen

John Peter DiGiambattista

Daniel Ralph Nowlan

Semifinalist

Timothy Carroll

Commended

David Allen Anseimi

Patrick Erin Baele

Richard Joseph Blaya

Luke Jonathan Delo

Gregory Francis Granieri

Mark Vincent Lambiase

Erick John Liska

John Michael Morookian

Cory Daniel Redmond

Sunil Raj Savarirayan

Anthony Craig Winkler

Thomas Siewhon Yang

Class of 1988

Scholars

Ian Andrew Barkley

Joseph Vincent Campolongo

Finalists

Anthony Samuel DeFalco

David Edward Valencia

Commended

Martin Andrew Armstrong

Christopher Andrew Belloli

Kevin Blas

Norman Eugene Chavez Jr.

Mike Yue Chen

John Darrel Downing

Stephen Michael Hofheinz

Kyle S. Hunter

Eric Kent Karich

James Kiang

Sheldon Kevin Lim

Joseph Brian McKinley

Geoffrey Michael Moore

Patrick Joseph O’Malley

William David Sauers, Jr.

Jason Arthur Schaller

Paul Douglas Stafford

Class of 1989

Scholars

John Sharpe

Finalists

Darryl Bryan

Gregory Coladona

Joo Kim

Michael Ward

Donald Whardja

Commended

Chris Johnson

Class of 1990

Scholars

Edward Karat

Amal Trivedi

Semifinalist

Eric Paul

Class of 1991

Finalist

William Edward Favier

Commended

Matthew James Bosse

Cristopher John Calabria

Othon Estrada, Jr.

Charles Kim

Thomas Jeffrey Miley

Cameron Stalker Price

Michael Maroun Zeineh

Class of 1992

Finalists

Richard Kekahuna

Ryan Tanaka

Class of 1993

Scholars

Sergio M. Fujino

Henry S. York

Finalists

Joseph W. Bester

Matthew R. Calabria

Jason J. Cho

Julian Jones

Benedict A. Uy

Semifinalists

Henry Cho

Sean M. Nelson

Commended

Daniel Chavira

Jerome Delfin

Joseph Joson

John Kim

Peter Lavarrada

Michael Min

Michael Monahan

Mohan Randhava

Timothy Runion

Ryan S. Smith

Eric Templeton

John Yun

Class of 1994

Scholar

Arden Lee

Commended

Casey Cain

Tinnu Dinh

Anthony Escuadro

Eric Hoefer

Walter Lee

Sacha Obaid

Sudip Talapatra

Class of 1995

Scholar

Farzad Rezai

Finalist

Matthew Ferguson

Commended

Luke Itano

Matthew Johnson

Alan Lani

Peter Mikolaitis

John Niccolai

Nirav Patel

Gregory Scally

Ihimu Ukpo

Class of 1996

Scholars

Conrad Barrington

Andrew Ganahl

Thomas Stokes

Finalists

Robert Jara

Lance-Daniel Langdon

Francis Youn

Commended

Noel Ang

Tobias Jorda

Sean Murphy

Christopher Neal

Eric Sahota

Alfred Sloan

Class of 1997

Scholars

Joseph Sanberg

Dominic Sbardellati

Finalists

Christopher Corcoran

Tony Ngo

Nicholas Pavilov

Alfio Rossetti

Class of 1998

Scholar

Alexander Lau

Warren Robinson

Finalists

Franklin Carroll

Robert Rorex

Semi-Finalist

Brian Wong

Commended

Trevor Day

Daniel Delgado

Timothy Ford

Jeffrey Jumpe

Robert Timoshuck

Alan Velasco

Class of 1999

Scholar

Christopher Zeineh

Finalist

Kevin Crog

Michael Mulvania

Kyle Smith

Semi-Finalist

Peter Kirby

Commended

James Cravens

Patrick Curtin

Stephen Freeman

Mark Goldsmith

Justin Hong

Morgan Janssen

Steve Pyun

Christopher Rini

Jonathan Salcedo

Oscar Teran

Class of 2000

Finalist

Christopher Chu

Commended

Andrew Bradley

Ryan Cantor

Gregory Celio

Thomas Devine

Francis Escadro

Kyle Hoertz

Robin Kong

Brian Mascarenhas

Alex Ngo

Nathan O’Neil

Matthew Rowe

Andrew Shults

Class of 2001

Finalist

Kyle M. Lancaster

Commended

William E. Baker III

Stephen E. Clark

Robert J. Esposito

Hector A. Leano

Mark D. Zamoranos

Class of 2002

Scholars

Kevin D. Damp

Elgin A. Mones

Finalist

Vincent A. Bevins

Matthew S. Corrigan

Bryan A. Kam

Commended

Sean A. Camarella

Edward S. Elder

Matthew C. Hurley

Bryan J. Lingle

Aaron Lombard

Christopher Pael

Neil J. Pathak

Anthony A. Stanitsas

Matthew C. Turk

Matthew Willis

Class of 2003

Scholar

Christopher J. Wiedel

Commended

Robert J. Brady

Malik D. Chaudhary

Harry D. Gobrecht

Matthew R. Jicha

Joanthan P. Lawson

Franky Lee

Jesse A. Shaw

Class of 2004

Scholar

Quinn Freyermuth

Finalists

Matthew Faulkner

Kevin Kam

Graham Towers

Semifinalist

Christopher Orlando

Commended

Stephen Buchanan

Bryan Chem

Allan Curry

Andrew Daniels

Kevin Kellogg

Lionel Killens

Mark Nakamura

Christopher Orlando

Cody Peinovich

Matthew Pelle

Reid Peyton

Christopher Reinert

Travis Scudday

Anthony Wilshire

Joseph Zanfini

Class of 2005

Finalists

Stephen Bray

Gunnar Lindfors

Sidney Mascarenhas

Commended

James Beatty-Fechter

Joseph DeVoy

Matthew Gerard

Adam Kishel

Ryan Knefel

Kyle Kottel

Matthew McConnell

Andrew Mendoza

Daniel Orr

Thomas Pellino

Christopher Tschirhart

Class of 2006

Scholar

Alan Lombard

Finalist

Daniel Garcia

Commended

Nicholas Abercrombie

Nicholas DeMarais

Ian Dunigan

Joshua Elliott

Joseph Farag

Anthony Kocal

Joshua Miller

Cuauhtzin Rangel

Andres Lorenzo Reyes


Class of 2007

Scholar

Christopher Ohlmacher

Finalist

Brian Singer

Commended

Andrew Angeles

Mickey Moses

Jonathan Nguyen

Amit Rajaram

Class of 2008

Finalist

Michael Abercrombie

Commended

Steven Brunter

James Fay

Paul Nguyen

Colin Parker

Christian Setten

Alexander Winkle

Class of 2009

Finalist

Kevin Cox

Zachary Golda

Commended

Anthony Beshay

Joshua Gaston

Jeffrey Henry

Michael Kim

Julian Leon

Matthew Murray

John Richardson

Trent Rothaus

Samuel Van Gorden

Class of 2010

Scholar

William Adams

Finalists

David Crosson

Matthew Murkidjanian

Commended

Cameron Cairns

Adam Eastman

James Fernando

Mark Floro

John Gardner

Gregory Harisis

Dylan Joss

John Lipiz

Sean McGee

Marc Mendiola

Mark Schiller

Robert Stoddard

Scott Zimmerman

Class of 2011

Commended

Curtis Andrews

Alexander Harvey

Class of 2012

Scholars

David Carr

Han Jang

Troy Lew

Joseph Yi

Commended

Timothy Favreau

Zachary Graves

Madison Hayden

Connor Hodges

Blake Mooney

Ryan Ripper

Kevin Searle

Class of 2013

Scholars

Nicholas Gallo

John Morkos

Finalist

Nicholas Camferdam

Commended

Donald Annarella

James Carr

Nicholas Gallogly

Joseph Landeis

Stephen Magrp

Paul Moulton

Arvind Pendurthi

Ryan Sanchez

Nico Shary

Class of 2014

Finalist

Lucas Rizkalla

Michael Zimmerman

Commended

Brian Cox

Matthew Darling

Jesse Shank

George Weller

Class of 2015

Finalists

Richard Dunn II

Matthew Sie

Commended

James Irving

Zachary Meneses

Jacob Steins

Class of 2016

Commended

Nicholas Crosson

Luke Fahmy

Kibeom Kim

Brandon Martinez

Jeremy Mittman

Nikhil Patel

Class of 2017

Finalist

Nicholas Passantino

Commended

Michael Badzey

Nicholas Goodwin

Joseph Mastroni

Arturo Molina

Ryan Sie

Ray Wu


powered by finalsite